świeca

Tajniki domowego rzemiosła: Świece sojowe — ile wyjdzie świec z 1 kg wosku?

Świece, podobnie jak kominek są symbolem żywiołu ognia w domach i mieszkaniach, symbolizują rodzinę, ciepło — budują atmosferę, podkreślając styl każdego wnętrza, w których zawitają. Chcąc stworzyć niecodzienny klimat, w pełni zgodny z naszym charakterem, warto poświęcić chwilę czasu i wykonać je samodzielnie. Ile świec wyjdzie z 1 kg wosku?

Jak obliczyć ile świec wyjdzie z 1 kg wosku?

Do produkcji świec można użyć różnych gatunków wosku i dodatków w postaci muszli, pereł, suszonych kwiatów, olejków eterycznych, czy przypraw. O tym ile wyjdzie świec z 1 kg wosku, decyduje nie tylko wielkość naczynia bazowego, ale również ciężar właściwy, wyporność użytych do ich wykonania materiałów. Spośród powszechnie stosowanych wosków dużą popularnością cieszą się świece parafinowe stearynowe, z wosku pszczelego i ekologiczne, szczególnie przez nas polecane sojowe.

Przystępując do pracy, chcąc obliczyć, ile wyjdzie świec z 1 kg wosku, dobrze jest rozplanować wszystkie kompozycje w pojemnikach, które mamy w planie użyć i oszacować, czy chcemy je wypełnić woskiem w całości, w ⅓ wysokości, czy w połowie. Wbrew pozorom samo stwierdzenie, że dany pojemnik ma 400 ml, 200 ml nie daje odpowiedzi, że mając 1 kg wosku otrzymamy 2 szt czy 5 szt danego rozmiaru.

Jak uniknąć błędów w obliczaniu ile świec wyjdzie z 1 kg wosku?

Wykonując świece zapachowe, trzeba zwrócić uwagę, by ilość użytego olejku była dostosowana do ilości bazowej wosku. Chcąc poznać potrzebną ilość zapachu do obliczenia ile świec wyjdzie z 1 kg wosku, należy zadbać o to, aby nie przekraczała ona 8-12% masy całkowitej. Przyjmuje się średnio, że do wykonania świecy zapachowej w pojemniku 250 ml potrzebne będzie 165 g wosku sojowego, jak również maksymalnie 19,8 ml olejku eterycznego. Ważne, by wył to w 100% olejek naturalny, gdyż tylko taki będzie gwarantował wyjątkowy zapach stworzonej kompozycji.

About Jagna Ariadna