Czym jest płyta indukcyjna i jak działa?

Coraz więcej osób sięga po nowoczesne kuchenki gazowe, czyli tak zwane płyty indukcyjne. Są to kuchenki indukcyjne, które działają nieco inaczej niż tradycyjne piece, mimo wszystko ich zasada działania jest bardzo prosta, a użytkowanie łatwe. Co więcej, główną ich zaletą jest to, że nie trzeba wykorzystywać gazu do przygotowywania posiłków.

Dlaczego warto zdecydować się na zakup płyty indukcyjnej z piekarnikiem lub innego modelu? Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.

Płyta indukcyjna – co to jest?

Nowocześnie urządzona kuchnia to taka, w której znajdują się takie sprzęty, które przede wszystkim ułatwiają codzienne przygotowywanie posiłku. Jeśli jesteś właścicielką tradycyjnej kuchni, ale planujesz remont, być może warto zdecydować się na zakup ciekawego rozwiązania, jakim jest płyta indukcyjna. Dzięki temu gotowanie stanie się z pewnością wielką przyjemnością, a także będzie dużo praktyczniejsze.

Płyta indukcyjna zajmuje bardzo mało miejsca, można ją umieścić w taki sposób, że pod nią znajduje się jeszcze przestrzeń na dodatkowe naczynia, wszystko oczywiście zależy od ulokowania całego sprzętu, niemniej jednak z pewnością warto zaznaczyć, że kuchenki indukcyjne zajmują mniej miejsca niż tradycyjne kuchenki gazowe, ponieważ są wyłącznie z salonem z górnym blatem nie potrzebują całej przestrzeni tak, jak  kuchenki gazowe.

Płyta indukcyjna – jakie ma zalety?

Zastanawiasz się, dlaczego warto zdecydować się na zakup płyty indukcyjnej? Przede wszystkim dlatego, że jest dużo praktyczniejsza. Ponadto, cieszy się coraz większą popularnością. Nie da się ukryć, że w wielu nowoczesnych domach nie znajdziesz już tradycyjnej kuchenki gazowej, użytkownicy cenią sobie przede wszystkim prostotę obsługi oraz bardzo łatwe utrzymanie kuchenki w czystości. Oprócz zwykłej kuchenki indukcyjnej możesz również zdecydować się na kuchenkę indukcyjną z piekarnikiem. Ponadto, płyta indukcyjna dużo szybciej i lepiej nagrzewa naczynie, dzięki czemu potrawy przygotowują się dużo sprawniej.

Czyszczenie kuchenki indukcyjnej jest naprawdę proste, wystarczy spryskać ją specjalnym preparatem do tego typu powierzchni, by móc oczyścić całą kuchenkę. Nie trzeba zbierać przypalonego tłuszczu, czy używać do tego zbyt mocnych detergentów. Co więcej, kuchenki indukcyjne mają płaską powierzchnię, nie gromadzą się na niej żadne zanieczyszczenia oraz resztki przygotowywanych potraw, dlatego wpływa to jeszcze pozytywnie na czyszczenie całego sprzętu.

Warto także powiedzieć, że płyty indukcyjne są bezpieczne w użyciu, należy jedynie regularnie sprawdzić pod względem szczelności instalacji, jednak nie jest tak, jak w przypadku kuchenek gazowych, gdzie ulatniający się gaz jest niewyczuwalny praktycznie i może doprowadzić do tragedii. W tych urządzeniach wszystko jest szczelne. Warto również zaznaczyć, że w czasie użytkowania kuchenki indukcyjnej, naczynie podgrzewa się wyłącznie na polu grzewczym i dzięki temu garnek cały nie jest ciepły, dlatego trudniej się spala.

About Jagna Ariadna