Dostawcy prądu proponują klientom wiele taryf. Oczywiście przed podpisaniem umowy warto, jest przeanalizować różne oferty i wybrać tę, która spełni oczekiwania klienta biznesowego lub indywidualnego. Jeśli temat jest dla Was złożony i nie wiecie, od czego zacząć, dobrze jest skonsultować się z przedstawicielami różnych dostawców lub skorzystać z porównywarki cen prądu.
Jak rozpocząć proces obniżenia zapotrzebowania na energię?
Mniejsze firmy i gospodarstwa domowe mają o wiele mniej do zrobienia w porównaniu z wielkimi przedsiębiorstwami i zakładami produkcyjnymi. Zanim przystąpimy do wprowadzenia proekologicznych nawyków, warto przeanalizować faktury za zużycie energii. Dobrze jest spisać wszystkie okresy, w których zauważamy wzrost kosztów. Dzięki rachunkom dostosujesz wprowadzenie nawyków w kluczowych okresach czasu. Energooszczędność warto rozpocząć od sprawdzenia szczelności drzwi i okien w budynku. Wiadomo, że nienowoczesne budynki ze starymi oknami słabiej izolują ciepło. Dobrze jest wtedy zaplanować remont, aby kolejnej zimy cieszyć się poprawną termoizolacją. Może warto wprowadzić inne godziny pracy? Tak, aby dostosować ilość wpadającego naturalnego światła do pomieszczeń? A może zmiana ustawienia biurek i sprzętów w kierunku okien, przyczyniłaby się od mniejszego zużycia oświetlenia? To metody, za które nie zapłacimy. Liczy się wyłącznie nasza kreatywność.
Optymalizacja kosztów w domu i firmie
Jeśli zauważyłeś, że twoje gospodarstwo domowe lub firma generują olbrzymie koszty za zużycie energii elektrycznej, pomyśl o optymalizacji kosztów. Kilka prostych nawyków, które łatwo wdrożysz w domu i pracy. Troska o środowisko naturalne oraz proekologiczne działania powinny gościć w wielu firmach i domach. Dzięki zmianie swoich nawyków nie tylko znacząco obniżymy rachunki za prąd, ale także dobroczynnie wpłyniemy na kondycję otaczającego nas środowiska naturalnego. Od czego zacząć? Z pewnością od wymiany starych żarówek na modele LED, które wyróżnia energooszczędność. Ważne, aby oświetlenie zostało prawidłowo rozmieszczone w pomieszczeniu. Co więcej, bardzo ważne zadanie mają tutaj do spełnienia włączniki. Na przykład, gdy w biurze znajduje się tylko dwóch pracowników, nie ma sensu, aby cały panel lub lampa z pięcioma żarówkami nieustannie pracowała. Najlepiej, aby co najmniej jedna lampa znajdowała się nad każdym biurkiem. Nauczmy się wyłączać oświetlenie w pomieszczeniach, w których nie przebywamy. Ta zasada dotyczy się zarówno przedsiębiorstwa, jak i domu. Zazwyczaj największy problem z wygaszaniem lamp mają dzieci. Zwracajmy uwagę na sprzęt. Pewnie nie raz zdarzyło Ci się zostawić włączone radio lub telewizor. W firmie po skończeniu pracy odłączajmy z prądu laptopy, komputery, monitory, a nawet drukarki i ekspresy do kawy. Laptopy i komputery można ustawić na tryb energooszczędnej pracy. A z drukarek korzystajmy zbiorowo. Każde uruchomienie drukarki to zużycie prądu. Możemy umówić się ze współpracownikami, że o danej godzinie każdego dnia będziemy drukować potrzebne materiały. Zimą nie zapominajmy o skręcaniu grzejników. Podczas naszej nieobecności kaloryfer nie musi dostarczać tyle ciepła, ile ma to miejsce, gdy w pomieszczeniu znajduje się cały zespół.
https://www.gkpge.pl/Oferta/Dla-domu/Krajowa/zmiana-dostawcy-energii-elektrycznej-pge
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Jeżeli masz wybór, korzystaj z tradycyjnego czajnika, a ni elektrycznego. Choć, elektryczny szybciej dostarcza nam ciepłej wody, to zużywa sporo energii elektrycznej. Warto od czasu do czasu kontrolować stan lodówki, a dokładniej mówiąc jej temperaturę. Nie powinna przekraczać siedmiu stopni. Podczas zakupu sprzętów elektronicznych, sprawdzaj ich klasę energetyczną. Im wyższa klasa energetyczna, tym sprzęt jest bardziej energooszczędny. Własny dom lub ogródek umożliwiają założenie paneli fotowoltaicznych. Co prawda jest to kosztowna inwestycja, ale tylko jednorazowa. Z upływem czasu rachunki za zużycie energii elektrycznej maleją nawet o połowę. Panele fotowoltaiczne pracują przez cały rok. Nadmiar energii jest gromadzony i wykorzystywany jesienią i zimą, gdy promieni słonecznych jest mniej.