ukryte wady auta

Wady ukryte samochodu od osoby prywatnej – jak postępować w takich przypadkach?

Zakup samochodu od osoby prywatnej wydaje się szansą na szybszy zakup, a także na spore oszczędności. Dlatego nic dziwnego, że wielu z nas decyduje się na taki krok. Niestety nie zawsze zakup używanego pojazdu bywa udany, zwłaszcza jeśli wcześniejszy właściciel zatai przed nami wady ukryte. Co w takich przypadkach robić? Jak postępować, gdy osoba prywatna sprzeda nam samochód z wadami ukrytymi? Nasz tekst może okazać się źródłem przydatnych informacji, więc zachęcamy do zapoznania się z jego treścią!

 

Wady ukryte samochodu – o czym mowa?

Przede wszystkim powinniśmy określić, czym są wady ukryte samochodu. O czym dokładnie mowa? Wady ukryte samochodu to wszelkiego typu usterki i nieprawidłowości, o których nie wiemy w dniu zakupu i których nie jesteśmy w stanie rozpoznać po wstępnych oględzinach. Oczywiście wady ukryte samochodu od osoby prywatnej to dla nas straty finansowe, ponieważ ostatecznie musimy zapłacić za pojazd więcej, niż jest wart. Same wady ukryte pojazdu mogą być fizyczne lub prawne. 

O wadach fizycznych mówimy wtedy, gdy mamy do czynienia z usterkami technicznymi auta, czy z takimi, których nie da się wykryć na pierwszy rzut oka. Wadą fizyczną może być zatem uszkodzenie ważnej części pojazdy, cofnięcie licznika, czy zatajenie faktu, że planujemy nabyć auto powypadkowe. Wady prawne to sytuacje, w których właściciel nie miał prawa do sprzedaży samochodu, bo ma współwłasność, kupił pojazd pochodzący z kradzieży itp. 

 

Wady ukryte samochodu od osoby prywatnej – jak się zachować w takich sytuacjach?

Całe szczęście w takich przypadkach prawo stoi po naszej stronie, a to oznacza, że możemy dochodzić swoich praw. Niestety nie zawsze jest to takie proste, jak by się mogło wydawać, więc na pewno warto uzbroić się w cierpliwość. Do tego należy udowodnić, że pojazd, który kupiliśmy, nie jest tym, o którym zapewniał nam sprzedawca. Jeśli zatem stwierdzimy wady ukryte, to lepiej poprosić o wydanie opinii eksperta. Nie należy też podejmować się naprawy wykrytych usterek, bo wtedy nic nie będziemy mogli dochodzić swoich praw. Dodatkowo należy zastanowić się, jakie widzimy wyjście z danej sytuacji, bo możemy zażądać od sprzedające usunięcia wady, czy anulacji transakcji.

 

About Jagna Ariadna