Ubezpieczenie OC firmy – kto musi je mieć i kiedy warto?

Agenci ubezpieczeniowi wciąż proponują kolejne oferty OC. Jak nie na samochód, to na dom albo na życie. Ubezpieczenia dostępne aktualnie na rynku, można wymieniać niemal w nieskończoność. Wśród nich jest też ubezpieczenie OC działalności gospodarczej.

Czym jest ubezpieczenie OC firmy?

Ubezpieczenie OC działalności gospodarczej to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Mówiąc wprost, jest to wsparcie finansowe po wyrządzeniu krzywdy osobom trzecim. Czyli na przykład, jeśli fryzjer ma ubezpieczenie OC firmy i podczas pracy w salonie przez swoją nieuwagę czy brak wiedzy doprowadzi klienta do utraty włosów, to firma, w której dany salon ma wykupioną polisę, wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie. Dlatego można też powiedzieć, że ubezpieczenie OC firmy jest zabezpieczeniem swoich interesów. 

Kto musi mieć ubezpieczenie OC działalności, a kiedy warto?

Lista osób, które muszą mieć ubezpieczenie OC, jest właściwie długa. OC działalności gospodarczej jest obowiązkowe dla pośredników w obrocie nieruchomości, notariuszy, rzeczników majątkowych, doradców podatkowych, adwokatów i radców prawnych, architektów i komorników sądowych. Obowiązkowe OC jest również dla organizatorów imprez masowych, podmiotów związanych z transportem lotniczym i lądowym, a także dla opiekunów dziecięcych. To tak naprawdę tylko wybrane zawody, które muszą wykupić polisę OC. Taka polisa przydałaby się również fryzjerom i na przykład stomatologom. Są to zawody, w których można popełnić różne błędy, a ich konsekwencje mogą okazać się bardzo dotkliwe. 

Dla wybranych zawodów OC jest obowiązkowe. Czasem jednak warto zastanowić się, czy nie wykupić polisy pomimo wykonywania innego zawodu, czy świadczenia usług spoza listy usług obowiązkowych do ubezpieczenia. Można znaleźć się w życiu w różnych sytuacjach. Jak to popularnie się mówi – „wypadki chodzą po ludziach”. Jeżeli więc jest możliwość się przed nimi zabezpieczyć, to warto to zrobić. W takiej sytuacji to firma ubezpieczeniowa wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie. 

About Jagna Ariadna