Szybko i bez bólu

Nowoczesne gabinety stomatologiczne są obecnie wyposażone w sprzęt, którego nazw i zastosowania często nawet nie znamy. Dzięki temu, że nowoczesne technologie wkroczyły w tę dziedzinę medycyny, pacjenci mogą być leczeni szybciej, skuteczniej i często bez bólu.

Niezbędne sprzęty i narzędzia

W żadnym nowocześnie wyposażonym gabinecie dentystycznym nie może zabraknąć przede wszystkim fotela dentystycznego, jak też stolików, na których przechowywane są narzędzia.  Duża lampa i konsola lekarska to kolejne elementy, których w gabinecie nie może zabraknąć. To jednak tylko mała część tego, co jest potrzebne do skutecznego przeprowadzania zabiegów przez stomatologa i jego personel pomocniczy. Oprócz sporych rozmiarów mebli i sprzętów, niezbędne są także liczne narzędzia. Dentystyczne lusterko z uchwytem przydatne jest podczas diagnozowania schorzeń jamy ustnej czy problemów z uzębieniem. Pęseta pozwala na przenoszenie wacików i innych drobnych akcesoriów w sterylny sposób – bez dotykania ich, a zgłębnik pomaga zbadać powierzchnię zęba i sprawdzić, czy nie ma żadnych ubytków.

Nowa metoda prześwietlania

Do postawienia diagnozy, lub zaplanowania zabiegów, czasem potrzebne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego zębów. Nowoczesne urządzenie służące do tego celu nosi nazwę pantomogram – Mińsk Mazowiecki jest jednym z miast, w którym można z niego skorzystać. Pantomogram to sposób na wykonanie zdjęcia panoramicznego, na którym widać wszystkie zęby. Prześwietlenie żuchwy i szczęki pozwala zobaczyć to, czego nie widać gołym okiem. Na podstawie takiego zdjęcia lekarz stomatolog może postawić diagnozę, która bez niego byłaby trudna lub niemożliwa. Pantomogram wykorzystuje promieniowanie jonizujące, dlatego temu badaniu nie należy poddawać się zbyt często. Istnieją też pewne przeciwwskazania do korzystania z pantomogramu – nie powinien on być stosowany u kobiet w ciąży oraz u małych dzieci. Wykonywanie zdjęcia trwa krótko i jest proste – o szczegółach z pewnością poinformuje nas obsługujący to urządzenie stomatolog. 

About Jagna Ariadna