Rower a przejście dla pieszych

Czy rowerzysta może swobodnie przejechać przez pasy dla pieszych? Mogłoby się wydawać, że tak. Jednak nie do końca tak jest. O tym, jak jest naprawdę, piszemy właśnie w tym artykule. Zapraszamy do lektury.

Rower a przepisy

Rower jako jednoślady jest ujęty w przepisach prawa o ruchu drogowym. Rowerzysta oczywiście jest normalnym uczestnikiem ruchu, którego obowiązują przepisy. Pomimo braku silnika mechanicznego i nieosiągania większych prędkości nadal jest pojazdem w ruchu. To oznacza, że przejazd rowerem przez pasy jest zabroniony. Według prawa rowerzysta powinien zejść z roweru i poprowadzić pojazd przez pasy. Jeśli nie respektuje przepisów, to rowerzysta za przejazd rowerem przez pasy naraża się na mandat w wysokości 100 zł. 

A kiedy przejazd rowerem przez pasy jest dozwolony?

Przy wspomnianych wyżej przepisach okazuje się, że jest wyjątek. Przejazd rowerem przez pasy może wykonać dziecko do 10 lat oraz jego opiekun. Zasada ma na celu to, że w tak młodych wieku dziecko ma jeszcze problemy przy zsiadaniu z siodełka. Oprócz tego przepisy wskazują, że dziecka do 10 lat jeszcze nie jest rowerzystą. 

Oprócz tego, kiedy przejazd rowerem przez pasy jest dozwolony? Brak konieczności schodzenia z roweru występuje w dwóch sytuacjach. Pierwsza sytuacja dotyczy, kiedy rowerzysta jedzie jezdnią i przejeżdża przez skrzyżowanie. Wtedy zachowuje się tak samo, jak motocykle i samochody. W końcu tacy uczestnicy ruchu przejeżdżają normalnie przez pasy. W drugiej sytuacji, gdy rowerzysta wjeżdża na przejazd, natomiast ma pierwszeństwo wjazdu przed innymi uczestnikami ruchu, na bazie zielonego światła. 

Bolesny mandat dla rowerzystów

Należy pamiętać, że powyższe sytuacje są jedynie wyjątkami. Tak naprawdę przejazd rowerem przez pasy jest karany mandatem. Przepisy także określają jak rowerzysta, powinien zachowywać się na przejeździe. Nie może rowerzysta wjeżdżać przed inny jadący pojazd, ponieważ stwarza to zagrożenie. Co więcej, rowerzyści pod żadnym względem nie mogą zwalniać lub zatrzymywać się przed przejazdem bez przyczyny, gdy jest zielone światło. 

About Jagna Ariadna