Rura pex al pex – multifunkcyjne rozwiązanie do domu

Rura pex stała się powszechnym rozwiązaniem, które doceniane jest przez wielu fachowców z branży budowlanej. Instalatorzy, a nawet osoby prywatne, które zdecydowały się na samodzielny montaż, podzielają funkcjonalność pex al pex. Sprawdzi się nie tylko w jednym rodzaju zmian budowlanych, a szerszym spektrum. Jej przeznaczenie zahacza od instalacji C.O, po wodociągowe dla wód zimnych oraz ciepłych, z wykorzystaniem do spożywania przez ludzi. Dodatkowo będzie stanowić świetne i wytrzymałe ogrzewanie podłogowe, grzejnikowe lub w instalacje klimatyzacyjne.

Z czego składa się pex al pex i jakie ma właściwości?

Wielowarstwowa rura pex al pex składa się z polietylenu, który stanowi je zewnętrzną warstwę. Z kolei środkowa warstwa jest z wysokiej jakości aluminium. Dzięki solidnemu wykonaniu nadaje się do prac, które wyróżniają się zmianami temperatur.

Zasadniczymi cechami charakterystycznymi pex al pex jest maksymalna temperatura pracy, wynosząca 95 stopni Celsjusza, a z kolei chwilowa, która sięga 110 stopniom Celsjusza, pracuje w ciśnieniu 10 barów.

Połączenie wierzchniej warstwy plastiku, powoduje, że rura pex wyróżnia się świetnymi właściwościami plastycznymi. Można układać ją pod różnymi kształtami.

Rura pex jako akcesorium dopuszczalne do stosowania w budownictwie, poparte wymaganymi atestami.

Certyfikaty, które przypisane są przez producentów do wytworzonych przez nich produktów, potwierdzają, że rura pex nadaje się do użytku w budownictwie. Można nazwać ją połączeniem rury metalowej z plastikową. Dzięki temu wyróżnia się na rynku i idealnie spełnia w szerokim spektrum działania. Nowoczesne instalacje, w których można wykorzystać pex to:

  • woda pitna,
  • woda gorąca oraz zima,
  • ogrzewanie centralne,
  • ogrzewanie podłogowe.

 

Dane parametry już zależą od konkretnego rodzaju rury. Jednak każda sprawdzi się w swoich zadaniach. Nie bez powodu znajdują się one praktycznie w każdym innowacyjnym pomieszczeniu mieszkalnym. Warto rozważyć jej zastosowanie i cieszyć się niezawodnością.

About Jagna Ariadna