Ceny energii elektrycznej stale rosną, osiągając powoli astronomiczne wręcz kwoty. Z tego względu warto zainteresować się skutecznymi sposobami na jej oszczędzanie w przestrzeni domowej. Za tym wszystkim przemawiają także względy ekologiczne, gdyż większość prądu w naszym kraju pochodzi ze szkodliwych elektrowni węglowych. Jak oszczędzać energię elektryczną, żeby skutecznie obniżyć rachunki? Przekonajmy się!
Organizacja gniazdek
Stale mamy podłączone do kontaktów urządzenia, których niekoniecznie w danej chwili używamy. Nawet w trybie stand-by telewizor lub monitor potrafi być znacznym obciążeniem dla całości instalacji. Zadanie ułatwiają listwy oraz minutniki, które wkłada się bezpośrednio do gniazdek. Zaletą tych pierwszych jest znaczące powiększenie ilości dostępnych wejść. Dzięki umieszczonemu w widocznym miejscu włącznikowi możliwe jest odcięcie zasilania od wszystkich podpiętych urządzeń w jednym momencie przy jednoczesnym braku ingerencji w organizację kabli. Natomiast nakładki z minutnikiem sprawdzą się w sytuacjach, gdy użytkownik jest w stanie jasno określić, ile czasu będzie potrzebował korzystać z prądu. Pozwoli to naładować telefon czy laptop, bez zbędnego powiększania stanu licznika. Absolutną nowością na rynku jest system sterowania kontaktów z pilota, co pozwala na łatwe uruchamianie i wyłączanie trudnodostępnych urządzeń. Świetnych specjalistów-elektryków zatrudnia firma https://gkpge.pl/.
Nowoczesne formy oświetlenia
Coraz większa ilość ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że światło białe emitowane przez diody LED jest jaśniejsze i zdrowsze dla oczu. Na dodatek można swobodnie stosować modele o niższej mocy znamionowej niż w przypadku tradycyjnych żarówek. Ich ceny dzisiaj spadły na tyle, że w zasadzie nie opłaca się inwestowanie przestarzałe modele. Kolejną zaletą oświetlenia LED jest jego wytrzymałość. Żarniki starego typu są wrażliwe na skoki napięcia i podniszczone przewody, a wówczas ulegają uszkodzeniu i trzeba je natychmiast wymienić. W tym przypadku, w parze z oszczędzaniem energii idzie jeszcze oszczędność czasu i pieniędzy, które to byłyby przeznaczone na zakup kolejnych żarówek.
https://www.gkpge.pl/Oferta/Dla-domu/Krajowa/zmiana-dostawcy-energii-elektrycznej-pge
Ekologia w kuchni
Podczas remontu większość mieszkańców domków jednorodzinnych i bloków wymienia kuchenki gazowe na płyty indukcyjne. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że niewłaściwe nawyki, niedające o sobie znać w przypadku palników starego typu mogą znacząco odbijać się na wysokości rachunków za prąd. Nurt ekologicznego gotowania zakłada kilka prostych reguł, do których każdy może się swobodnie dostosować. Przykrywanie patelni i garnków to już 1/3 sukcesu. Tak prozaiczna rzecz daje oszczędność rzędu 30% w ilości zużytej energii. Należy też pamiętać o dostosowywaniu poziomu wody do rozmiarów gotowanego jedzenia. Naczynia do gotowania powinny być dodatkowo wykonane z materiałów, które dobrze przewodzą ciepło oraz dnem pozostającym w kontakcie z powierzchnią płyty. Oszczędność czasu i energii to także przygotowywanie większych porcji jedzenia, które można łatwo zamrozić, żeby podgrzać je w dogodnej chwili.
Racjonalne używanie domowego AGD
Od kilku już lat urządzeniom z kategorii AGD Unia Europejska przyznaje klasy energetyczne, które wskazują na pobór prądu podczas pracy. Najlepiej wybierać sprzęty, które mają przypisane najwyższe możliwe wartości. W skali dziennej nie będzie zauważalnych efektów, natomiast długoterminowo liczyć je można nie w dziesiątkach, a w setkach złotych. Uruchamianie tylko w pełni załadowanej pralki i zmywarki sprawia, że nie mają one pustych przebiegów, a za każdym razem dany program działa przez taki sam okres czasu. W przypadku lodówki najważniejsze jest jej umiejscowienie w pomieszczeniu. Nie należy stawiać jej w pobliżu kuchenki, bo będzie musiała ona częściej schładzać wnętrze. Warstwa lodu wewnątrz także nie sprzyja ekologicznym nawykom. Najnowsze lodówki mają wbudowaną funkcję, która uniemożliwia powstawanie takich nalotów. Do środka nie powinno się wkładać potraw cieplejszych niż temperatura otoczenia.
W większości przypadków oszczędzanie energii to nie kolejne inwestycje, a zmiana niepoprawnych przyzwyczajeń. Każdy może spróbować zmienić w ten sposób sytuację swojego ogniska domowego, a także całej planety.