Oprogramowanie CMS

Czym jest oprogramowanie CMS?

CMS, czyli inaczej Content Managment System oznacza system zarządzania treścią. To narzędzie, którym może zarządzać dosłownie każdy użytkownik. Głównym przeznaczeniem jest samodzielne publikowanie treści na stronach internetowych, edytowanie ich, aktualizowanie bez znajomości języka HTML, PHP, JS. Dostęp do części administracyjnej powinien udostępniać nie tylko możliwość edycji wizualnej oraz tekstowej. Dobre oprogramowanie CMS powinno mieć wiele technicznych możliwości, które pozwolą na odpowiednie pozycjonowanie w wyszukiwarkach, czy spełnią również funkcje analityczne. 

Co ma w sobie dobry system CMS?

Obszerny wachlarz możliwości charakteryzuje dobry system CMS, ale co to właściwie znaczy? Warto wiedzieć konkretnie, jakie cechy świadczą o wysokiej jakości takiego oprogramowania. Z pewnością można wyróżnić cechy takie jak:

– elastyczność w dostosowywaniu do stron internetowych,

– edytowanie bez znajomości języka HTML, PHP, CSS,

– intuicyjność, łatwość w obsłudze,

– możliwość tworzenia w różnych wersjach językowych, 

– modyfikowanie adresów URL stron,

– zarządzenie treścią (możliwość stosowania funkcji jak w edytorze tekstowym: pogrubienia, kursywa, nagłówki, tabele, przypisy, modyfikacja czcionek),

– opcja stworzenia dodatkowych części, takich jak formularze, fanpage, powiązana strona internetowa, strona z recenzjami.

Przykładowe popularne oprogramowania CMS 

Chcąc lepiej przybliżyć, postać oprogramowania CMS, warto wspomnieć o kilku kluczowych oprogramowaniach na rynku, o których słyszał praktycznie każdy. Jednych z nim jest choćby: WordPress – to chyba najpopularniejsze tego typu oprogramowanie w Polsce. Działa na zasadach bardzo intuicyjnych dla użytkownika, który nie jest wtajemniczony w tego typu tematykę. Rozbudowane możliwości konfiguracji pozwalają na elastyczne dostosowanie według preferencji użytkownika. Ma rozbudowany wachlarz wtyczek i motywów. Najlepiej sprawdza się do obsługi blogów, czy też stron internetowych.

About Jagna Ariadna