Nowoczesny zabieg Lipogems. Kto powinien z niego skorzystać?

Medycyna jest pełna coraz to nowocześniejszych metod, które zaskakują na każdym kroku swoją precyzyjnością i skutecznością. Jedną z najbardziej innowacyjnych terapii jest Lipogems – zabieg, który wykorzystuje oczyszczoną tkankę tłuszczową, która jest mechanicznie przetworzona i pobrana poprzez wykonanie liposukcji.

W jakim celu jest ona pobierana? Aby wstrzyknąć ją w zmienione chorobowo miejsce, tym samym poprawiając samopoczucie i jakość życia.

Czym jest zabieg Lipogems?

Pewnie nie wszyscy spotkali się jeszcze z enigmatyczną nazwą zabiegu, jaką jest Lipogems. To nic innego jak nowoczesna terapia przy wykorzystaniu komórek macierzystych. To rozwiązanie małoinwazyjne, dzięki czemu zyskuje coraz większe uznanie zarówno lekarzy, jak i pacjentów. Preparat zawiera wyłącznie komórki macierzyste pacjenta, które są jego własną tkanką tłuszczową. Jest to niezwykle ważne, ponieważ komórki te posiadają zdolność do mutowania się w inne rodzaje wyspecjalizowanych komórek – np. kości, chrząstki, tłuszcz czy mięśnie. Dzięki takiej właściwości wzmocniona zostaje zdolność tkanek do regeneracji.

Najczęściej na zabieg Lipogems decydują się właśnie fizjoterapeuci oraz ortopedzi, którzy zajmują się medycyną sportową. To właśnie dzięki tym cechom komórek macierzystych, zabieg jest idealnym rozwiązaniem w terapii regeneracyjnej. 

Na czym polega Lipogems i kiedy się go stosuje?

Sam przebieg zabiegu Lipogems jest niezwykle prosty i bezbolesny. Na początku wykonuje się dwa niewielkie nacięcia, z których pobiera się tkankę tłuszczową. To zazwyczaj okolica brzucha bądź ud. Następnie materiał przygotowywany jest w zaawansowanych urządzeniach. Kolejnym etapem jest wstrzyknięcie gotowego już preparatu w miejsce, które jest zmienione chorobowo. Ważne jest, że po zabiegu nie trzeba zostawać w szpitalu, a jego opuszczenie jest tak naprawdę możliwe już w ciągu kilku godzin. Zabieg ten pozwala na zmniejszenie dolegliwości bólowych uszkodzonych stawów. Dzięki temu pacjent szybko wraca do normalnego funkcjonowania.

About Jagna Ariadna