Słońce jest gwiazdą emitującą ogromną ilość energii. Naukowcy obliczyli, że w ciągu 8 minut na ziemię dociera ilość energii, jaka jest potrzebna do wykorzystania w ciągu roku. Nic zatem dziwnego, że instalacja fotowoltaiczna bije przez ostatnie lata rekordy popularności. Moduły fotowoltaiczne pozwalają wykorzystać w pełni potencjał promieni słonecznych. Jak one działają?
Do czego służą moduły fotowoltaiczne?
Urządzenia, jakimi są moduły fotowoltaiczne, pozwalają przetworzyć energię słoneczną w prąd. Przekształcenie w taki sposób energii jest możliwe, dzięki fotoemisji. Światło docierające do modułów następnie zostaje zmienione na elektryczne ładunki. Dlatego zaleca się, aby fotowoltaiczne moduły były zlokalizowane w miejscu cechującym się dobrym naświetleniem i promieniowaniem słonecznym.
Idealnym miejscem są zatem dachy budynków mieszkalnych lub wszelkich innych nieruchomości, gdzie moduły fotowoltaiczne mogą stworzyć niezależną instalację elektryczną. W Polsce konstrukcje na dachach (jeśli są spadziste) są najpowszechniejsze, jednak lokalizacja takich modułów musi być dobrana pod wiele czynników. Może się okazać, że lepszą opcją będzie lokalizacja modułów na gruncie za pomocą dedykowanych naziemnych konstrukcji.
Moduły fotowoltaiczne a panel fotowoltaiczny
Panele fotowoltaiczne i moduły fotowoltaiczne to elementy tej samej kategorii, które pozwalają przetwarzać energię elektryczną w prąd. Tak naprawdę fotowoltaiczne moduły i panele są stosowane jako nazwy zamiennie. Za wytwarzanie prądu w panelu odpowiedzialne są ogniwa, z których składa się cały moduł. W praktyce fotowoltaiczne moduły są tak nazywane, ponieważ wyróżniają się budową modułową, natomiast panele składają się z wielu ogniw.
Moduły fotowoltaiczne – od czego zależy ich cena?
Na rynku można spotkać moduły fotowoltaiczne różniące się jakością i ceną. Drugi aspekt jest determinowany między innymi przez rodzaj modułu, jego moc czy odporność na degradację, wynikającą z czynników zewnętrznych.