Co to jest scrubs medyczny i jak powstał?

Scrubs medyczny to nic innego, jak specjalistyczne ubrania, które charakteryzują się luźnym krojem. Najczęściej odnoszą się do tunik, kompletów medycznych lub bluzek, a także koszulek o zwiewnym, luźnym motywie. Sama nazwa wywodzi się z języka angielskiego i po prostu znana jest jako strój chirurgów. Obecnie nie odnosi się tylko do tej jednej specjalizacji. Jednak, gdy zakłada się scrubsy, dużo łatwiej o identyfikację pracownika określonej placówki.

Kto obecnie nosi scrubs i czy warto?

Scrubsy cieszą się bardzo dużą popularnością i często wybierane są przez pracowników ochrony zdrowia jako ubranie pracownicze. Niezależnie od pełnionej specjalizacji czy panującej hierarchii, nosi je cały personel. Tego typu odzież jest dawana też pacjentom, jak np. mężczyznom, którzy zdecydowali się uczestniczyć w porodzie swojego dziecka lub gościom, którzy odwiedzają w szpitalu swoich bliskich. Scrubsy rozpowszechniły się na tyle, że z chęcią noszone są przez wszystkich. Łączą w sobie ciekawy wygląd z bezpieczeństwem.

Scrubs przede wszystkim zapewnia ochronę przed działaniem groźnym dla zdrowia czynników, które przenoszą się przez skórę. Zmniejsza ryzyko powstawania otarć, ran, a przy tym świetnie odprowadza wilgoć, powstałą w wyniku pocenia się, na zewnątrz. Komfortowe noszenie jest kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę. Uwidacznia się to w szczególności podczas wielogodzinnych dyżurów, które spędzają sen z powiek, ale dzięki specjalnej odzieży medycznej nie powodują uczucia dyskomfortu.

Dostępny asortyment z kolekcji scrubs

Ubrania tego rodzaju cały czas zwiększają swój zasięg i opanowują coraz to więcej miejsc. Jednak już teraz ich wybór jest bardzo różnorodny oraz szeroki. Przede wszystkim różnią się wzorami, których można znaleźć mnóstwo: komplety i inne ubrania, które można mieszać, tworząc nowe zestawy. Co więcej, taka odzież dostępna jest w różnorodnej kolorystyce.

Scrubsy bazowo dzielą się na dwie części: pierwszą w postaci koszulek, czyli górną, a także dolną, do której zaliczają się spodnie. Jest to uniwersalna unisex opcja, którą dobiera się niezależnie od płci. Dół zbytnio nie różni się od tradycyjnych spodni, które można znaleźć w każdym innym sklepie i nosić po pracy. Jednak wyróżniają się sposobem wykonania oraz materiałami. Zapewniają dzięki temu solidność i trwałość na lata. Charakteryzują się odpornością na zabrudzenia i wysoką temperaturę. Kolory nie ścierają się, powodując mało estetyczny efekt. Cały czas wyglądają jak nowe. Bluzy można łączyć z pozostałymi elementami nie tylko barwą, ale i motywami. Zabawne i kolorowe będą idealnym rozwiązaniem do pracy z dziećmi, które docenią takie podejście do tematu. Oprócz powyższych elementów garderoby warto wyróżnić fartuchy medyczne, które mogą charakteryzować się luźnym krojem. Scrubsy to obowiązkowy ubiór każdego profesjonalnego lekarza.

Bez wątpienia warto zainteresować się scrubsami, a także wyposażyć w nie swoją garderobę. Ułatwią codzienną pracę i uczynią ją bezpieczniejszą.

About Jagna Ariadna