W szkole średniej program edukacyjny zawiera wiele przedmiotów. Jednym z nich jest wychowanie do życia w rodzinie o popularnym skrócie WDŻ. W tym artykule wskazujemy, dla kogo są takie zajęcia i jakie i co mają wnieść do życia młodych osób, powoli rozpoczynających dorosłe życie. Zapraszamy do lektury.
Do kogo skierowane są zajęcia do życia w rodzinie?
W szkole każdy kto słyszał skrót WDŻ, lekko podśmiechiwał się z nadchodzących lekcji. To specyficzna przedmiot, który całkowicie różni się od klasycznego języka polskiego czy matematyki. Wychowanie do życia w rodzinie zazwyczaj znajduje się w programach edukacyjnych szkół średnich, a ściślej dla uczniów klas licealnych i technikum. Przedmiot nie jest obowiązkowy, tak więc w przypadku braku obecności ucznia na zajęciach w dyplomie pozostanie jedynie pusta rubryka. Wychowanie do życia w rodzinie składa się z 14 godzin. Pomimo że to tak mało lekcji to ważne, aby nauczyciel od tego przedmiotu umiał przekazać ważną wiedzę zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom.
Cele przedmiotu „wychowanie do życia w rodzinie”
Zgodnie z założeniami zajęcia wychowanie do życia poprzez przekazanie merytorycznych informacji mają wspierać rodziców w wychowywaniu swoich pociech. Pomimo tego, że przedmiot nie jest obowiązkowy to i tak się cieszy dużą popularnością. Co jest przyczyną? Popularność bierze się między innymi stąd, że w wielu polskich domach rodzice nie rozmawiają z dziećmi o okresie dojrzewania czy o sprawach intymnych. Rodzice często lokują takie tematu do szuflady o nazwie „tabu”.
Przedmiot wychowanie do życia w rodzinie jest doskonałym źródłem, uzupełniającym wiedzę. Nauczyciel podczas zajęć przekazuje treści z zakresu dojrzewania, docierających emocji, występujących w społeczeństwie norm i przedstawia, jak można wewnętrznie otrzymać odpowiedzi na trudne pytanie egzystencjonalne. Co więcej, przedmiot ten pokazuje pewne wartości, które są poukładane w odpowiedniej hierarchii, dlatego uczeń po zajęciach często dostrzega nowe rzeczy, a jego sposób myślenia diametralnie się zmienia.