Codzienna dieta człowieka powinna być oparta na produktach głównie zasadowych i obojętnych z marginalnym sięgającym 20% spożyciem produktów kwasowych (mięsa, używek, słodyczy). Odwrócenie tych proporcji żywieniowych może doprowadzić do zakwaszenia organizmu i licznych schorzeń, z których jedną z poważniejszych jest dna moczanowa. Czy zależność między proszkiem zasadowym a dną moczanową jest istotna z punktu widzenia procesu leczenia?
Jakie objawy daje dna moczanowa?
Dna moczanowa to schorzenie objawiające się odczuwanym początkowo trudnym do wytłumaczenia jego źródła — bólem stawów, zwłaszcza na stopach i dłoniach oraz barkach i kolanach. Zbagatelizowanie tych objawów może doprowadzić do nasilenia się objawów i przejścia ich w stan przewlekły, który może rozlać się na cale ciało. Niestety objawy dny moczanowej mają charakter falowy, czasem samoistnie znikają na jakiś czas, by z kolei później uderzyć ze zdwojoną siłą. Celem wykrycia choroby należy wykonać podstawowe badania krwi i moczu oraz stężenie kwasu moczowego w organizmie. W szczególnych przypadkach bada się jego stężenie podczas badania płynu stawowego.
Jak walczyć z chorobą — proszek zasadowy a dna moczanowa?
Leczenie dny moczanowej to przede wszystkim starania o przywrócenie równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie w połączeniu z farmakoterapią opierającą się na łagodzeniu dolegliwości bólowych i stanu zapalnego w organizmie. Warto do diety wprowadzić wodę alkaliczną jonizowaną, która przywraca prawidłowe pH organizmu, przyspiesza metabolizm i wspomaga odkwaszanie ciała. Codzienna dieta powinna być oparta o jedzenie alkaliczne, czyli takie, którego większość stanowią surowe, świeże warzywa i owoce oraz produkty pełnoziarniste, kasze, wysokiej jakości nabiał i orzechy. Należy ograniczać z kolei jedzenie mięsa. Niezwykle ważne jest zadbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu, dlatego wypijanie 8 szklanek dobrej wody dziennie powinno wejść na stałe w nawyk.