Lubisz auta zabytkowe z USA i chcesz sobie jeden taki pojazd sprowadzić? Musisz w takim razie pamiętać o wielu kwestiach. Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje, o których powinien wiedzieć każdy potencjalny nabywca auta z USA.
Nabycie auta z USA przez pośrednika
O ile zakupione auto z Niemiec czy Belgii możemy przetransportować osobiście, o tyle z USA już nie jest tak łatwo. Głównym problemem pozyskania takiego auta jest to, że pojazd płynie do swojego nabywcy drogą morską. Taki rodzaj transportu wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności. Dlatego, aby niczego nie pominąć i nie narażać się na ewentualne kary wiele osób decyduje się na skorzystanie z pośrednika. Pośrednicy to firmy, które specjalizują się w sprowadzaniu aut z USA. Od kilku lat widać, że pośredników jest coraz więcej z powodu rosnącego popytu na amerykańskie auta. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ auta z USA bywają tańsze nawet o 30%. Biorąc pod uwagę kwoty za pojazdy, takie promocje są wielkimi okazjami.
Głównym zadaniem pośrednika jest pomaganie klientom nabyć auto oraz je sprowadzić je do Polski. W zależności od pośredniczącej firmy, za taką pomoc trzeba zapłacić do 6 tys. zł.
Jak wygląda transport auta z USA?
Transport auta z USA bywa kosztowny. Jego cena jednak zależy od wielu czynników. Koszty transportu różnią się w zależności od tego, z jakiego portu będzie auto do nas wysyłane – analogicznie im dłuższa odległość tym zapłacimy więcej. Jeśli decydujemy się na usługi pośrednika, wtedy możemy zapłacić więcej za inspekcję pojazdu. Ma ona na celu usunięcie ewentualnych śladów użytkowania poprzedniego właściciela. Jeśli chcemy się zabezpieczyć przed różnymi wypadkami, dodatkowo możemy wykupić ubezpieczenie kontenera.
Co więcej, trzeba się liczyć z tym, że transport auta z USA wiąże się z koniecznością uiszczenia opłat. Obowiązkowe opłaty, jakie czekają nowego właściciela pojazdu to podatek VAT (w Polsce 23%), cło (w przypadku auta to 10%) oraz akcyza (wysokość uzależniona od pojemności silnika).