Według statystyk przeciętny człowiek wykorzystuje około 50 kg papieru toaletowego. Unia Europejska potrafi odzyskać nawet 70% makulatury. W Polsce niestety takiego działania odzyskowe przynoszą mniejszy rezultat, a ściślej na poziomie 42%. Dlatego warto wdrożyć nowe działania, aby poprawić ten wynik. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ odzysk makulatury pozwala na oszczędność energii, redukcję zanieczyszczeń powietrza i przyczynia się do ochrony lasów.
Ekologiczne działania
W ciągu roku na świecie produkuje się ponad 300 ton papieru. Jednak generowanie takich ilości nie byłoby możliwe bez odpowiednich procedur recyklingowych. Współczesne technologie pozwalają z jednej tony makulatury wytworzyć 900 kg papieru. Matematycznie daje to rezultat taki, że jedynie 100 kg pozostaje odpadami. Taki wynik wciąż jest imponujący.
Oczywiście sam w sobie papier służy w kolejnych etapach jako materiał bazowy dla wielu innych materiałów. Dlatego koniec końców z makulatury producenci są w stanie wytworzyć ekologiczny papier toaletowy, meble czy różne rodzaje papieru.
Wielki efekt i działania ekologiczne zaczynają się od małych gestów. Wystarczy w przedsiębiorstwie postawić kontener na makulaturę i regularnie wrzucać tam jedynie odpady celulozowe. Powstała makulatura na przykład w wyniku działalności przedsiębiorstwa potrafi zredukować zużycie energii na cele technologiczne o 65% i wody o 35%.
Oczywiście przedsiębiorstwa są źródłem makulatury, jednak specjaliści zwracają uwagę na kwestię segregacji odpadów w mieszkaniach. Ważne jest, aby już w swoim domu segregować śmieci, ponieważ takie działania przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego. Same spółdzielnie i firmy wywozowe zachęcają do segregacji, stawiając element, jakim jest kontener na makulaturę obok bloków mieszkalnych.
Przerabianie makulatury
Proces przerabiania makulatury zaczyna się od składania odpadów. Do tego z pewnością przydaje się kontener na makulaturę. Makulatury w procesach technologicznych podlega rozwłóknianiu, mechanicznemu usuwaniu zanieczyszczeń i bieleniu.