Silniki motocyklowe – rodzaje oraz ich charakterystyka

Każdy fan motoryzacji wie, że silnik stanowi najważniejszy element każdego pojazdu. Również w przypadku jednośladów, silnik jest sercem napędzającym całą maszynę. Silniki motocyklowe, nazywane przez znawców szóstką czy V-ką, nie stanowią dla nich żadnej tajemnicy. Jeśli jednak dopiero poznajesz świat motoryzacji i chciałbyś dowiedzieć się nieco więcej na temat silnik motocyklowy, rodzajów oraz ich charakterystyki, przeczytaj nasz poniższy artykuł, w którym znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na ten temat! 

Czym jest silnik motocyklowy? 

Silnik motocyklowy czy też silnik spalinowy, to powszechnie znane źródło napędu jednośladów. Odpowiada on za przemianę energii obecnej w związkach chemicznych (paliwie) na energię mechaniczną, niezbędną do napędu silnika, a co za tym idzie całej maszyny. Wyróżnić możemy dwa rodzaje silników, ze względu na materiał jakim są napędzane tj. silniki benzynowe oraz te napędzane olejem napędowym. Najczęściej jednak spotkać możemy motocykle z silnikiem benzynowym, dlatego też nie ma zbyt wiele informacji dotyczących silników zasilanych olejem napędowym. 

Rodzaje silników motocyklowych 

Obecnie na rynku możemy wyróżnić wiele rodzajów silnik do motoru, jednak warto skupić się na najczęściej spotykanych modelach. Silniki napędzane benzyną dzielą się dodatkowo na dwa rodzaje tj. silnik do motocykla dwusuwowy lub czterosuwowy. Silnik dwusuwowy charakteryzuje się zapłonem, który następuje co jeden, pełen obrót wału. Z kolei w przypadku silnika czterosuwowego zapłon odbywa się co dwa pełne obroty wału. Różnica pomiędzy tymi modelami dotyczy również sposobu odprowadzania spalin. W silnik do motocykla dwusuwowym odprowadzanie spalin odbywa się za pomocą tłoku, który napędzany jest pod lub nadciśnieniem, spowodowanym ruchem tłoka. Natomiast w czterosuwie spaliny wydalane są za pomocą mechanicznie sterowanych zaworów. Każdy z silników posiada swoje wady i zalety, o których należy pamiętać podczas podejmowania decyzji o zakupie motocykla. 

About Jagna Ariadna