Dom wykonany w budownictwie segmentowym popularnie nazywany jest bliźniakiem. Dom tego typu jest ciekawą alternatywą wobec domu wolnostojącego, ponieważ jego budowa nie wymaga tylu środków pieniężnych i umożliwia wybudowanie pięknej nieruchomości przy wąskiej działce. Jeśli jesteś przekonany, że projekt domu bliźniaczego jest dla Ciebie idealny to świetnie. Jednak wstrzymaj się jeszcze chwilę i przeczytaj nasze wskazówki.
Kto jest odpowiednim sąsiadem do zabudowy bliźniaczej?
Tylko w przypadku wybudowania domu wolnostojącego nie musimy uzależniać się od sąsiadów. Sąsiedzi mają natomiast istotny wpływ na nasze życie mieszkaniowe, gdy mieszkamy w bloku wielorodzinnym czy decydujemy się na zamieszkanie w domu w zabudowie bliźniaczej. Dlatego, warto się zastanowić, z kim chcemy mieszkać po sąsiedzku. Zamieszkując bowiem w domu bliźniaczym za wspólną ścianą mieszka sąsiad. Dlatego, warto podpytać biuro architektoniczne, kto jeszcze oprócz nas analizował projekty domów bliźniaków.
Z tego względu warto wybrać sąsiada, żyjącego w podobnym stylu, który też jest współinwestorem całego przedsięwzięcia. W innym przypadku, gdy sąsiad to osoba młoda, cały czas imprezująca, a my jako właściciel pierwszego domu mamy już małe dzieci to mieszkanie z takim sąsiadem może być tzw. gehenną. Aby uniknąć przykrych sytuacji i frustracji warto dobrać sąsiada o podobnym trybie życia i wartościach. Takie podejście pozwoli uniknąć dużych różnic w zachowaniach i każdy ze współsąsiadów będzie mógł się cieszyć przyjemnymi warunkami życia.
Czy projekty domów bliźniaków przewidują izolację termiczną i akustyczną?
Oczywiście, że tak. Co więcej, połączenie dwóch domów jedną ścianą może generować duże oszczędności grzewcze, ponieważ ciepło może przenikać między dwoma budynkami. Aby jednak móc cieszyć się z takiego profitu, projekty domów bliźniaków powinny uwzględniać odpowiednią izolację najlepiej wykonaną z wełny mineralnej. Materiał ten nie tylko zapewni najlepsze zabezpieczenie izolacyjne, lecz także akustyczne. Ponadto, wełna mineralna wykazuje cechy pozwalające zabezpieczyć przegrody przed osiadaniem wilgoci, grzyba i pleśni.