Okulary chroniące przed promieniowaniem UV – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Kiedy wiosną przez większą część dnia słońce gości na niebie, zaczynamy sięgać po okulary przeciwsłoneczne. Często takie ze stosika lub marketu. Niektórzy jeszcze w tym czasie w ogóle z nich rezygnują, twierdząc, że chcą nacieszyć się promieniami słońca. Ani jedno, ani drugie zachowanie nie jest dobre. Oto dlaczego. 

Okulary chroniące przed promieniami UV muszą faktycznie chronić oczy

Bardzo często rzekome okulary chroniące przed promieniami UV kupione w markecie lub w innym miejscu za kilkanaście złotych, są okularami, które jedynie przyciemniają światło promieni słonecznych. Nie chronią wzroku przed UV w taki sposób, jak robią to profesjonalne okulary kupione w salonie optycznym. Mogą więc bardziej szkodzić dla wzroku, niż go chronić. Należy pamiętać, że z promieniowania również w okolicach oczu, mogą powstać rozmaite problemy ze wzrokiem, a także poważne choroby. Dlatego sięganie po okulary nie tylko w czasie intensywnego, letniego nasłonecznienia jest wręcz wskazane. 

Gdzie kupić okulary chroniące przed promieniami UV?

Okulary chroniące przed promieniami UV najlepiej kupować w salonach optycznych i w profesjonalnych punktach, w których sprzedaje się głównie okulary. Takie można dostać również w aptekach, głównie w sezonie letnim. A jeśli ktoś ma pomysł na inne miejsce zakupu, musi uważnie przyjrzeć się opisowi, czy faktycznie są to okulary, które chronią przed promieniami UV. Na pewno nie należy kupować okularów, które nie mają dołączonej metki, etykietki, o których nic zupełnie nie wiadomo. To już nie chodzi tu o samą firmę, ale o to, czy są bezpieczne dla wzroku. 

Wybierając okulary chroniące przed promieniami UV, bardzo często zwracamy jedynie uwagę na to, jak w nich wyglądamy. Zapominamy o tym, co najważniejsze. I na pewno nie chodzi tu o cenę. O jakość, o faktyczną ochronę wzroku przed promieniami UV. To da się sprawdzić. A kupując okulary u optyka, można mieć pewność, że są dobre. Tam można wybierać i przebierać w modelach aż do znalezienia idealnych, wymarzonych.

About Jagna Ariadna