Nożyce do cięcia prętów – jakie wybrać?

Nożyce do prętów mogą przecinać pręty nawet o grubości około 20 mm. Dzięki budowie oraz wysokiej jakości takich nożyc pręty są cięte precyzyjnie w ciągu sekundy. Jednak nie zawsze takie potężne nożyce się przydadzą. Na rynku można zakupić wiele rodzajów nożyc do cięcia prętów. Jak dobrać nożyce do cięcia prętów do swoich potrzeb? 

Nożyce do cięcia prętów – czym są?

Nożyce do cięcia prętów oczywiście nie przypominają tych zwykłych, którymi tniemy produkty papiernicze. Działanie nożyc do cięcia prętów jest oparte o przekładnię dźwigniową. Budowa takich nożyc składa się z dwóch przegubów, dzięki którym następuje zwielokrotnienie siły oddziałującej na pręty. Nożyce do cięcia prętów są wykorzystywane głównie w budownictwie (do cięcia prętów zbrojeniowych) i co więcej, są spotykane w warsztatach, a nawet domowych garażach. Co ciekawe, często są traktowane jako alternatywne narzędzie wobec szlifierki i piłki. Wadą takiego rozwiązania jest ryzyko zniszczenia prętów, natomiast niewątpliwą zaletą jest to, że nożyce do cięcia prętów nie potrzebują zasilania energią elektryczną. 

Nożyce do cięcia prętów – jakie najlepsze?

Szukając najlepszych nożyc, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Biorąc pod uwagę efektywność nożyc, najlepsze będą te z ostrzami umieszczonymi blisko przegubu. Nożyce do cięcia prętów z taką budową zapewniają olbrzymią siłę, przy niezbyt dużym nacisku ręką. Z uwagi na funkcje nożyc oczywiście istotnym elementem są nożyce. Najostrzejsze nożyce są wykonane z najtwardszej stali – warto zwrócić uwagę na ten parametr przy zakupie nożyc. Ciecie prętów to dość niebezpieczna praca, dlatego ważne, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo. Można je maksymalnie zwiększyć, kupując nożyce do cięcia prętów ze sztywną i profilowaną rękojeścią. Dzięki takiej rękojeści możemy mieć pewność, że nożyce nie ześlizgną się nam z rąk podczas cięcia. 

Wyznacznikiem jakości w przypadku nożyc jest również cena. Za nożyce do cięcia prętów najniższej jakości trzeba zapłacić około 30 zł. Jednak modele z tej półki cenowej pozostawiają wiele do życzenia, natomiast wysokojakościowe nożyce do cięcia kosztują nawet 350 zł. 

About Jagna Ariadna