W Polsce gleby rolnicze charakteryzują się kwaśnym odczynem. Z tego względu rolnicy zazwyczaj stosują metodę tzw. wapnowanie gleby. Służą do tego między innymi nawozy węglanowe. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak działają nawozy węglanowe i ile kosztują, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Zapraszamy do lektury!
Jak działają nawozy węglanowe?
W rolnictwie polskim stosowane są różne rodzaje wapna. W ramach tej grupy nawozów możemy wyróżnić wapno tlenkowe, dolomitowe i węglanowe. W naszym artykule skupimy się właśnie na ostatnim rodzaju. Węglanowe nawozy są niezwykle bezpieczne dla nawozów, ponieważ opierają się na naturalnych składnikach, a ściślej w skałach wapiennych pochodzenia jurajskiego. Jest to więc doskonała baza składnikowa. Nawozy węglanowe, co prawda działają wolniej niż tlenkowe wapno, natomiast w dłuższej perspektywie czasu są znacznie skuteczniejsze.
Specjaliści wskazują, że nawozy tego typu najlepiej stosować w momencie, gdy rośliny są w trakcie wzrostu, a więc w momencie, kiedy potrzebują najwięcej substancji odżywczych. Zazwyczaj występują one w formie granulek, co sprawia, że mikroskładniki silnie i głęboko wchłaniają się w glebie. Dodatkowo rolnicy cenią sobie możliwość stosowania pogłównego, a także łatwą aplikację i ograniczenie efektu pylenia podczas rozprowadzania wspomnianych nawozów.
Ile kosztują nawozy węglanowe?
To, za co cenią sobie rolnicy nawozy węglanowe, to możliwość aplikowania na wszystkich rodzajach gleb i uprawy przeróżnych gatunków warzyw i owoców. Gdzie sprawdzi się nawóz węglanowy? Nawóz tego typu poprawi jakość gleby w glebach, które są ubogie w wapń. Omawiając węglanowe nawozy, nasuwa się pytanie: ile kosztują nawozy węglanowe?
W najlepszych serwisach ogrodowych i rolniczych zazwyczaj za 1 tonę nawozu węglanowego od 30 do 35 złotych. Różnice cenowe występują w zależności od jakości produktu, a także skład. W kontekście składu warto dopowiedzieć, że omawiane węglanowe nawozy można nabyć z dodatkiem magnezu.