Na terenie Europy występuje wiele roślin, wykazujących prozdrowotne właściwości. Do tej grupy należy czarny bez. Jego walory najczęściej są wydobywane i podawane na wiele sposobów. Najpowszechniejszy jest syrop z czarnego bzu. Dowiedz się, kiedy i dlaczego warto stosować syrop z czarnego bzu.
Syrop z czarnego bzu – właściwości
Tak naprawdę czarny bez za sprawą swoich właściwości jest wykorzystywany od zarania dziejów. Współcześnie syrop z czarnego bzu jest produkowany z owoców i kwiatów. W procesie produkcji wykorzystywana jest również woda i cukier. Dzięki wypracowanej recepturze syrop ten jest używany w walce z gorączką i stanami zapalnymi. Dzięki swojemu naturalnemu charakterowi sok z czarnego bzu może być aplikowany zarówno przez dorosłych, jak i dzieci.
Warto w tym miejscu jednak zaznaczyć, że roślina wykazuje zdrowotne właściwości, dopiero po obróbce termicznej. Pożyczenie na surowo na przykład kwiatów jest zabronione, ponieważ zawierają substancje trujące.
Zastosowanie soku z czarnego bzu
Masz problem z ciągłymi infekcjami dróg oddechowych? W takim razie koniecznie włącz do swojej diety syrop z czarnego bzu. Może to być również sok, który można dodawać w różnych potraw i napojów. Gorąca herbata z sokiem z bzu czy też syropem łagodzi objawy przeziębienia, zmniejszając między innymi stan zapalny w zatokach. Regularne spożywanie nektaru z czarnego bzu jest rekomendowane przez wielu lekarzy, ponieważ przez środowisko medyczne jest traktowane, jako strażnik odporności. Spożywając sam syrop z czarnego bzu lub też przy okazji jedzenia potraw, zadbasz o swoje zdrowie w smaczny sposób.
Syrop z czarnego bzu a ciąża
Ciąża to szczególny czas dla kobiety, w którym należy konsultować wszystkie zmiany w diecie z lekarzem. Oczywiście syrop z czarnego bzu jest całkowicie bezpieczny. Warto jednak pamiętać, że czarny bez w pierwotnej odmianie zawiera szkodliwy związek cyjanogenny, ulegający całkowitemu zniszczeniu podczas obróbki rośliny.