Długotrwała praca sprężarki wynika zawsze z dobrego sprzętu, który uzdatnia powietrze, a także pozostałe elementy, będące częścią systemu chroniącego przed zanieczyszczeniami. Bez względu na to, jakie sprężarka ma zastosowanie, jaką ma wielkość i jak długo już pracuje, należy zawsze wymieniać filtry do sprężarek. Ogromny wybór na rynku filtrów sprawia, że czasami ciężko dobrać odpowiedni komponent do sprężarki. Jakie filtry do sprężarek wybrać?
Na co należy zwrócić uwagę, wybierając filtry do sprężarek?
Wybierając filtry do sprężarek, warto wziąć pod uwagę kilka aspektów. Taka strategia zakupowa pozwoli dopasować rozwiązanie do konkretnej sprężarki. Każdy filtr charakteryzuje się konkretnymi parametrami. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na zastosowanie filtru i samej maszyny. Na przykład w branży farmaceutycznej, spożywczej czy chemicznej, gdy wymagane jest czyste powietrze, należy dodatkowo uwzględnić system zabezpieczający przed zabrudzeniami.
W warunkach niewychodzących poza ramy standardów filtry do sprężarek najlepiej kupować na podstawie oceny typu oraz średnicy gwintu, rodzaju spustu pomiędzy automatycznym a ręcznym i przewidywanego zakresu filtra.
Tak jak już wspominaliśmy, jeśli filtracja musi być na najwyższym poziomie, wtedy filtry do kompresorów muszą wyróżniać się większym wskaźnikiem ochrony sprężonego powietrza przed zanieczyszczeniami.
Co może się stać, gdy filtry do sprężarek są zanieczyszczone?
Zabrudzone filtry do sprężarek może powodować konieczność wymiany sprężarki. Mogą one również prowadzić do wymiany poszczególnych elementów w maszynie. W najgorszym wypadku może mieć miejsce uszkodzenia stopnia śrubowego sprężarki.
Aby wyeliminować ryzyko poważnych awarii, zaleca się, aby filtry do kompresorów wymieniać, co 2-3 tysiące godzin jego pracy. Specjaliści wskazują również, że filtry powinny być wymieniane przynajmniej raz w roku. Filtry do sprężarek powinny być dedykowane. Na rynku znane są jako filtry patronowe.