Ile pieniędzy odłożyć na wesele?

Chcesz zacząć planować wesele, ale nie wiesz ile pieniędzy przeznaczyć na ten cel? Warto zawczasu zaplanować budżet i wspólnie z partnerem określić, czego oczekujecie.

Od czego zależy koszt wesela?

Koszt wesela bywa bardzo różny. Będzie on na pewno zależny od liczby gości, których zaprosimy na uroczystość. Kameralne wesele na 20 osób z pewnością będzie dużo tańsze niż huczne przyjęcie, na które zaprosimy całą rodzinę i znajomych.

Cena będzie też zależna od lokalizacji lokalu. Koszt tzw. talerzyka z pewnością będzie znacznie większy w dużym mieście, np. Warszawie, Poznaniu czy Wrocławiu, więc czasami warto postawić na mniejsze miejscowości lub domy weselne usytuowane za miastem.

Nikt nie wyobraża też sobie wesela bez obecności profesjonalnego fotografa, który uwieczni wszystkie wspaniałe momenty na fotografiach, które będzie można w przyszłości podziwiać i wspominać z łezką w oku. Koszt wynajęcia takiego specjalisty będzie jednak zupełnie inny w zależności od tego, czy zdecydujemy się na zwykłe zdjęcia, czy profesjonalną sesję. Cena wzrośnie także wtedy, gdy dodatkowo wynajmiemy kamerzystę. Będzie on tworzyć z fotografem zgrany duet, ale nagranie klipu czy dłuższego filmu z przyjęcia znacząco podwyższy budżet.

Odzież i dekoracje

Jednym z droższych elementów jest także suknia panny młodej. Taka kreacja potrafi czasem kosztować kilka lub kilkanaście tysięcy złotych w profesjonalnych domach mody ślubnej. Jeśli chcemy obniżyć koszt wesela, może warto rozejrzeć się w poszukiwaniu kreacji na ten wyjątkowy dzień po zwykłych sieciówkach albo założyć suknię weselną swojej mamy lub babci?

Dekoracje stołów i bukiety także potrafią kosztować całkiem dużo – szczególnie jak wynajmiemy profesjonalną florystkę. Czasami takie dekoracje można wykonać samemu lub z pomocą rodziny czy znajomych. Jeśli ktoś z naszych znajomych ma zmysł estetyczny, z pewnością uda się wykonać kilka efektownych dodatków – niskim kosztem, tylko za cenę materiałów.

About Jagna Ariadna