Masło klarowane ghee uznawane jest za jeden z najzdrowszych tłuszczów jadalnych. Dla niektórych osób jest to eliksir odmładzający. Czym jest ghee? Dlaczego warto wprowadzić je do jadłospisu?
Czym jest masło ghee?
Masło ghee nazywane jest również płynnym złotem. Jest to rodzaj masła klarowanego. Stosowany jest jako główny tłuszcz w kuchni pakistańskiej i indyjskiej. W zależności od regionu smak masła ghee może się różnić (jest to spowodowane innymi procesami produkcji). Masło ghee pozyskiwane jest najczęściej z mleka krowiego, lecz w niektórych regionach do wyrobu ghee używa się mleka bawolego. Proces powstawania masła ghee jest stosunkowo długi, co przekłada się na jego dostępność oraz cenę.
W Indianach masło ghee ma znaczenie religijne – stosowane jest do różnych obrządków oraz jako tłuszcz do lamp olejnych. Zgodnie z zaleceniami ajurwedy masło ghee ma wiele cennych dla zdrowia składników odżywczych, dlatego wykorzystywane jest do produkcji różnych mieszanek zielarskich, np. na poprawę trawienia czy przywrócenie równowagi umysłu.
Czym różni się masło ghee od klarowanego?
Nie jest to do końca poprawne określenie, ponieważ są to dwa różne rodzaje tego samego produktu, czyli masła klarowanego. Ghee wyróżnia się dłuższym procesem oczyszczania, który sprawia, że osady na dnie mają karmelową barwę. W zależności od miejsca produkcji masło ghee różni się barwą i smakiem. W Etiopii do masła ghee dodawane są przyprawy korzenne, dlatego nazywane jest Nitir Kibe.
Czy masło ghee jest zdrowe?
Masło ghee nie tylko nie jest szkodliwe, lecz również ma wiele prozdrowotnych właściwości. Ma wysoką temperaturę dymienia, dlatego może być stosowane do smażenia i nie ma ryzyka wydzielania szkodliwych substancji. Zawiera również krótko- i średniołańcuchowe niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe takie jak m.in. kwas laurynowy, kaprylowy i masłowy. Mają one dobroczynny wpływ na zdrowie poprzez ograniczenie stanów zapalnych i wspomaganie układu odpornościowego.