Dentysta – jakie zabiegi są dostępne na NFZ?

Dentysta to lekarz zajmujący się stomatologią, dziedziną medycyny zajmującą się badaniem jamy ustnej, zębów i dziąseł. Dentysta Kielce NFZ zapewniają diagnostykę i leczenie problemów ze zdrowiem jamy ustnej, takich jak próchnica zębów, stany zapalne zębów, uszkodzenia zębów i choroby dziąseł. Stomatologia to nie tylko zęby, to również usta, szczęka i dziąsła. Dentysta będzie współpracował z pacjentami, aby zapobiegać lub minimalizować próchnicę zębów i choroby dziąseł, zapewniając edukację na temat odżywiania, kontroli płytki nazębnej, stosowania produktów z zawartością fluoru, zaprzestania palenia i innych czynności, które mogą mieć bardzo negatywny wpływ na ogólny stan naszych zębów i jamy ustnej. Usługi dentystyczne wiążą się jednak z kosztami, na które nie każdy może sobie pozwolić. W tym przypadku pacjenci mają możliwość korzystania z pomocy dentysty na NFZ. Czy usługi świadczone przez dentystów prywatnie, a dentysta Kielce NFZ różnią się od siebie? Sprawdźmy! 

 

Dentysta – NFZ czy prywatnie? 

Oczywiście, odpowiedź na to pytanie dla wielu osób wydaje się prosta. Decydując się na wizytę prywatną, czyli w pełni płatną przez pacjenta, możemy liczyć na bardzo krótki czas oczekiwania na wizytę u specjalisty, wykorzystanie podczas leczenia produktów najwyższej jakości i nowoczesnych metod, które niestety nie są sponsorowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na kosztowne wizyty prywatne, zwłaszcza w przypadku wielodzietnej rodziny, w której na wizytę u specjalisty czeka np. trójka dzieci. Na co więc możemy liczyć podczas wizyty dentysta Kielce NFZ? Przede wszystkim:

  • wizyta u dentysty na NFZ nie wymaga posiadania skierowania, 
  • każdy pacjent, który zgłosi się do stomatologa w przypadku nagłego bólu zęba powinien być natychmiast przyjęty w wybranej placówce dentystycznej lub skierowany do najbliższej placówki dyżurnej stomatologicznej pomocy doraźnej,
  • pacjenci dorośli oraz dzieci do osiemnastego roku życia, mają prawo skorzystania z usługi zaplombowania uszkodzonych zębów lub ubytków, w zależności od wieku pacjenta dentysta wykorzystuje różne materiały tj. kompozytowy materiał chemoutwardzalny lub plomby amalgamatowe.

About Jagna Ariadna