Ciepła woda użytkowa – w jaki sposób najlepiej ją dostarczyć?

Ciepła woda użytkowa jest jednym z fundamentalnych mediów, bez którego nie można sobie wyobrazić życia w gospodarstwie domowym, biurze, zakładzie produkcyjnym czy restauracji. W zależności od potrzeb każdej osoby i możliwości technicznych danego obiektu na rynku można zakupić wiele urządzeń zapewniających ciepłą wodę użytkową. Zapraszamy do lektury!

Elektryczne podgrzewacze przepływowe

Na elektryczne podgrzewacze powinny zdecydować się osoby, które chcą zapewnić sobie oszczędne ogrzewanie wody. Podgrzewacze cechują się niewielkimi gabarytami, dzięki czemu można je montować blisko przyłączy wody. Urządzenie tego typu wykazują oszczędne ogrzewanie, ponieważ załączają się tylko w momencie odkręcania kranu. Podgrzewacze są elektryczne, dlatego nie potrzebują tak jak urządzenia gazowe dodatkowych przyłączy gazowych. To przekłada się na prostotę montażu oraz komfort użytkowania. Brak konieczności montażu instalacji gazowej przekłada się również na brak konieczność zapewnienia szczególnej wentylacji, a samo urządzenie nigdy nie wybuchnie. Co więcej, nie występują straty ciepła, które mają miejsce w wielu innych urządzeniach. Straty te wynikają z wychładzania się wody w zbiorniku. 

Elektryczne ogrzewacze pojemnościowe

Powyższe podgrzewacze przepływowe mają jednak jedną wadę. Ze względu na swoją dużą moc wymagają odpowiedniej instalacji elektrycznej. Co za tym idzie, przy ograniczeniach technicznych w danym budynku montaż takich podgrzewaczy nie jest możliwy. Dlatego przy ograniczeniach, dobrym rozwiązaniem są elektryczne ogrzewacze pojemnościowe. Podgrzewacz cwu tego typu można podłączyć do zwykłych gniazdek elektrycznych za sprawą małej mocy zamontowanych grzałek. Przy wyborze takiego podgrzewacza należy zwrócić szczególną uwagę na jego pojemność. Podgrzewacze, które są montowane pod umywalkami oraz zlewozmywakami zazwyczaj mają pojemność 5 lub 10 litrów. Również i podgrzewacz cwu w formie małego bojlera doskonale spełni swoją funkcję. 

 

About Jagna Ariadna