Na rynku mamy szeroki wybór ogrodzeń. Może on spowodować paradoksalnie utrudnienie podjęcia odpowiedzi na pytanie: jakie ogrodzenie wybrać? Dochodzi do tego jeszcze przegląd poszczególnych elementów, aby zakupić ogrodzenie najwyższej jakości. Na jakie elementy należy zwrócić uwagę, kupując ogrodzenie? Sprawdź, czytając nasz artykuł.
Elementy ogrodzeniowe: fundamenty
Omawiając elementy ogrodzeniowe, nie sposób nie wspomnieć o fundamentach. Fundament, fundamentowi nierówny. W zależności od ogrodzenia może się on różnić grubością, głębokością oraz sposobem zbrojenia. Wybierając fundament do ogrodzenia, trzeba zwrócić uwagę na ciężar samego ogrodzenia oraz rodzaj podłoża, na który będziemy ten fundament usadzać. Przykładowo lekkie panele ogrodzeniowe nie będą potrzebowały mocnego fundamentu, jednak duże ogrodzenie wykonane z metalowych blach już tak.
Aby zawsze zabezpieczać płot, stawiając poprawne fundamenty, specjaliści przygotowali mały poradnik. Fachowcy są zgodni, że jeśli przewidujemy ogrodzenie wykonane z ciężkich materiałów (na przykład z brył betonowych), fundament należy wylać na całej długości i musi on sięgać poniżej strefy przemarzania. Jak sprawdzić poziom przemarzania. Należy sprawdzić geograficzną mapę dostępną w internecie. W zależności od polskiego regionu poziom ten oscyluje w przedziale od 80 do 140 cm. W przypadku stawiania lekkiego ogrodzenia wykonane z lekkich słupków metalowych czy drewnianych fundamenty, fundament wystarczy wylać pod słupkami.
Elementy ogrodzeniowe: podmurówka pod ogrodzenie
W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że nie zawsze elementy ogrodzeniowe
tj. podmurówka pod ogrodzenie się sprawdzi. Nie będzie ona konieczna w przypadku ogrodzenia, składającego się z drewnianych przęseł ogrodzeniowych. Główne cechy podmurówki to trwałość i elastyczność. Niestety elementy ogrodzeniowe tego typu nie są bez wad, ponieważ stosując podmurówkę, zwiększa się drastycznie cały koszt inwestycji związany z ogrodzeniem. Omawiając podmurówkę, należy wspomnieć, że można ją zrealizować na dwa sposoby. Pierwszy bazuje na bloczkach betonowych, natomiast w ramach drugiego rozwiązania element ten jest wylewany.