Spośród chorób wirusowych najbardziej znanymi poza grypą są ospa wietrzna oraz półpasiec. Leczenie u dzieci i dorosłych obu schorzeń wygląda podobnie. Zwykle poza lekami przeciwgorączkowymi (gdy mówimy o ospie), przeciwbólowymi, niezbędne jest zastosowanie preparatów do stosowania na skórę. Mają one za zadanie wysuszyć wypryski, zmniejszyć świąd i obrzęki. Jak leczyć półpasiec?
Na czym polega półpasiec — leczenie u dzieci ospy a zachorowanie na półpasiec?
Herpes virus varicella zoster (VZV) to wirus, który wywołuje dwa rodzaje chorób: ospę wietrzną i półpasiec. Leczenie u dzieci i dorosłych półpaśca zwykle rozpoczyna się po zaobserwowaniu charakterystycznych objawów skórnych. Na zachorowanie nań najbardziej narażone są osoby, które wcześniej „przechodziły” ospę. Wirus bowiem je wywołujący pozostaje w ciele na zawsze w stanie uśpienia i w sytuacji o obniżonej odporności może się „reaktywować” — wywołując zoster. Co ważne dzieci wirus rzadko atakuje, a nawet jeśli to mali pacjenci przechodzą półpasiec raczej bez powikłań i dużo łagodniej niż dorośli.
W momencie, jeśli na skórze zaobserwujemy pęcherzykowatą wysypkę umiejscowioną po jednej stronie tułowia, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest to półpasiec. Leczenie u dzieci i dorosłych zależy w dużej mierze od objawów towarzyszących chorobie. Często pacjenci skarżą się na dreszcze, bóle głowę, osłabienie mięśni, gorączkę. Same zmiany skórne pieką, swędzą mrowią i bywa, że są bolesne.
Moje dziecko ma półpasiec. Czy leczenie u dzieci różni się od walki z chorobą u dorosłych?
O tym, jakie leczenie zastosować w dużej mierze decyduje wiek pacjenta, który zachorował na półpasiec. Leczenie u dzieci, ze względu na łagodniejsze objawy często nie wymaga podawania dodatkowych leków zbijających gorączkę, czy preparatów przeciwbólowych. W ich przypadku wystarczy stosowanie na czystą skórę pudru płynnego. Ma on działanie przeciwświądowe, działa miejscowo znieczulająco, a dzięki zawartości tlenku cynku wysusza zmiany skórne i działa przeciwzapalnie.