Dlaczego nie powinniśmy bagatelizować jakości powietrza w naszym otoczeniu?

Już od lat wiadomo, że podstawą dobrego samopoczucia jest możliwość oddychania czystym powietrzem, pozbawionym trujących substancji. Jak jest jednak w rzeczywistości, wiemy zapewne wszyscy, szczególnie, jeśli mieszkamy w dużym mieście. Wszechobecny ruch uliczny, rozwijający się przemysł oraz złe nawyki, związane z paleniem w piecach rzeczami niedozwolonymi, z pewnością nie mają najlepszego wpływu na stan naszego zdrowia. Efekty zaburzonego składu powietrza wydychanego możemy zauważyć chociażby w rosnącej liczbie coraz młodszych dzieci, zmagających się z poważnymi chorobami płuc. Oto, co powinniśmy zatem wiedzieć na temat tego, czym oddychamy na co dzień.

 

Skład powietrza wdychanego i wydychanego

 

Według generalnie przyjętych szacunków, w skład powietrza wdychanego wchodzi 78 procent azotu, 21 procent tlenu, 0,04 procent dwutlenku węgla i 1 procent pozostałych gazów. Skład powietrza wydychanego prezentuje się podobnie, aczkolwiek stężenie tlenu wynosi w nim już 17 procent, zaś dwutlenku węgla – aż 4 procent. Niestety, jak wspominaliśmy na wstępie, powietrze, którym oddycha na co dzień wielu mieszkańców miast, odznacza się sporym stężeniem szkodliwych toksyn. Co gorsza, zanieczyszczenia te bez problemu przedostają się nawet do wnętrza pomieszczeń, co tylko zwiększa związanie z nimi niebezpieczeństwo. Narażony jest tu bowiem nasz układ oddechowy, układ krwionośny oraz układ nerwowy. A jeśli dodamy tu jeszcze zwiększone prawdopodobieństwo rozwoju nowotworów, nietrudno jest zauważyć, że kwestia czystości powietrza stała się obecnie niemal kluczowa dla przetrwania zarówno nas samych, jak i przyszłych pokoleń.

 

Jak zaradzić problemowi zanieczyszczeń?

 

Podstawową kwestią jest tu oczywiście poprawa naszych nawyków, jeśli palimy regularne w piecach. Zrezygnujmy z tzw. kopciuchów oraz unikajmy palenia gumy, płyt wiórowych, plastiku tudzież starych ubrań. Aby skład powietrza wydychanego uległ znacznej poprawie, postawmy na nowoczesne technologie, oparte na automatyce, która sama dostosuje intensywność ogrzewania do obecnych warunków. Nie zapominajmy także o uszczelnieniu wszystkich okien, w celu zapobiegnięcia nadmiernemu ulatnianiu się ciepła na zewnątrz. Warto również zainwestować w specjalistyczne nawilżacze i oczyszczacze powietrza. A jeśli mamy taką możliwość, posadźmy jak najwięcej zieleni w pobliżu naszego domu – to właśnie rośliny pochłaniają bowiem szkodliwe zanieczyszczenia, na czele z dwutlenkiem węgla.

About Jagna Ariadna