Chcesz oszczędzić na prądzie? Nie działaj pochopnie

Koszt energii elektrycznej to niewątpliwie ważny punkt na liście prezentującej domowy budżet. Jeśli cena rośnie, to wiadomo, że najczęściej kończy się to wyższymi rachunkami. Oczywiście można to równoważyć, na przykład decydując się na oszczędności. Mowa między innymi o prostych zachowaniach, które umożliwiają obniżenie poziomu wykorzystania prądu.

Przy zmianie dostawcy uwaga na nieuczciwych sprzedawców

Jedną z możliwości, które do zaproponowania ma rynek, jest zmiana dostawcy. Na takie rozwiązanie decyduje się wiele osób, oczywiście w nadziei, że na rachunku znajdzie się znacząco niższa kwota do zapłaty, niż dotychczas. Dzięki temu, że rynek energii został uwolniony, pojawiła się taka możliwość i każde gospodarstwo wybiera określony podmiot zgodnie ze swoimi potrzebami, możliwościami, preferencjami oraz proponowanymi stawkami. Warto jednak pamiętać, że przy okazji można paść ofiarą oszustów. Zdarzają się niestety przypadki, w których nieuczciwi dostawcy zachęcają do podpisania umowy, która w rzeczywistości jest bardzo niekorzystna. Zwłaszcza w momencie, kiedy ceny prądu w Polsce „idą” w górę, można łatwo dać się nabrać, licząc, że zmiana umowy pozwoli zaoszczędzić. Niestety nie zawsze podpisanie nowej umowy na dostawę energii jest opłacalne. Warto zatem zwracać uwagę na różne kwestie, zwłaszcza na zapisy w dokumencie. Czasami bowiem okazuje się, że dotyczą one kolosalnie wysokich kar, na przykład za spóźnioną zapłatę. Zdarzają się również takie sytuacje, w których w podpisanym przez dwie strony dokumencie znajdują się zapisy dotyczące wyższych opłat handlowych. Co to oznacza? Że zamiast zaoszczędzić, trzeba będzie jeszcze dopłacić. Powinno się zatem dokładnie przejrzeć kontrakt, aby nie popełnić błędu. Inny sposób oszustów to wpisywanie do umowy dodatkowych usług, w tym ubezpieczenia, za które oczywiście należy zapłacić.

Dlaczego ceny rosną?

Coraz wyższe ceny z całą pewnością nie są ani dobrą, ani oczekiwaną przez użytkowników informacją. Niestety, co jakiś czas opłaty wzrastają, a przyczyn jest kilka. Wpływ na taki stan rzeczy mają różnorodne czynniki, w tym te w skali makro, jak i na poziomie konkretnych państw. Ochrona środowiska ma w tym przypadku duże znaczenie. Coraz więcej trzeba bowiem płacić za uprawnienia do emisji dwutlenku węgla. Jeśli w konkretnym kraju większość energii wytwarza się w elektrowniach węglowych, to automatycznie wyższe są stawki i większe liczby pojawiają się na rachunkach. Między innymi z tego powodu ceny prądu w Polsce rosną. Spory wpływ na koszty, co przecież nie dziwi, mają również kwestie związane z produkcją. Nie można też zapominać o efektywności energetycznej czy własnych kosztach dostawców, czyli chociażby zatrudnieniu. Te wszystkie elementy, plus w niewielkim stopniu podatki, decydują o cenie, jaką ostatecznie musi zapłacić odbiorca z energię elektryczną.

A może fotowoltaika?!

Na obniżenie rachunków za energię wpływa również decyzja o montażu instalacji fotowoltaicznej. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że także tradycyjni dostawcy często mają w swojej ofercie właśnie tego typu rozwiązania. Co istotne, bywa tak, że jest to propozycja kompleksowa. Co to oznacza? Że specjaliści doradzają, pomagają wybrać optymalną instalację, wspierają klientów w procesie pozyskiwania dotacji, a także gwarantują montaż sprzętu. Dzięki temu w krótkim czasie można się doczekać profesjonalnie wykonanej inwestycji.


Okazuje się zatem, iż wysokie koszty prądu nie muszą przerażać, a nawet jeśli gospodarstwa obawiają się kolejnych podwyżek, to jest szansa na korzystniejsze kalkulacje. Wystarczy tylko znaleźć odpowiednie wyjście i zdecydować się na zmianę dostawcy lub na zmianę źródła energii. Łatwe do zrealizowania procesy pozwolą zneutralizować ewentualne wzrosty cen. Dla każdego odbiorcy niewątpliwie ma to duże znaczenie i wpływa na codzienne funkcjonowanie w domu. 

About Jagna Ariadna