Kaligrafia — wysokiej jakości narzędzia do kaligrafii

Czym tak naprawdę jest kaligrafia?   

Kaligrafia to nic innego jak sztuka starannego i estetycznego pisania, które często jest też zdobione artystycznie. Wiele osób nie wie o tym, że kaligrafia do roku 1960 była podstawowym przedmiotem nauczania początkowego w Polsce, a jej celem było doskonalenie pisma odręcznego. Dzięki kaligrafii możesz kształtować swoją cierpliwość i charakter. W dzisiejszych czasach kaligrafia jest bardziej postrzegana jako hobby zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych i nie stanowi już ona elementu nauczania. Kaligrafia jest bardzo ciekawą sztuką, którą ze spokojem możesz zgłębiać samodzielnie w domowym zaciszu, jednak często wybierana przez ludzi opcją formą są warsztaty kaligraficzne, na których wykwalifikowana kaligrafia lub wykwalifikowany kaligraf pomoże Ci wybrać odpowiedni font oraz pokaże Ci również, jakie przybory do kaligrafii należy dobrać na start.    

Co wybrać? Przybory do kaligrafii

Najbardziej kojarzone z kaligrafią są obsadki, jednak są one tylko kroplą w morzu elementów kojarzonych z kaligrafią. Ważna jest również odpowiednia stalówka. Może być ona prosta lub w obsadce prostej, ostra w obsadce skośnej, wszystko zależy od Twoich preferencji i od efektu jaki chcemy osiągnąć. Do najbardziej znanych stalówek należą jednak stalówki płaskie (tak zwane round hand, a także ścięte skośnie przeznaczone dla osób leworęcznych). W bardzo szerokiej gamie stalówek dopasowanych do poszczególnych fontów znajdziemy także stalówki rysunkowe i do mapowania, redisówki, stalówki typu poster, scroll i nawet do pięciolinii. Wiele osób korzysta także z pędzli — mogą być zarówno ostre, jak i płaskie. Brush peny, czyli specjalne flamastry pędzelkowe, stają się coraz bardziej popularne. Natomiast do mniej znanych narzędzi do kaligrafii należą automatic pen czy ruling pen. Gotowe narzędzia do kaligrafii oferują też takie firmy jak Pilot – kaligraficzne pióro Lamy, William Mitchell, Plumix, Rotring, Sheaffer czy Kaweco. Pióra szklane pozwalają na osiągniecie świetnych efektów, jednak są one nieco bardziej wymagające.    

Kaligrafia — jak powinniśmy zacząć?    

Brak możliwości uczestnictwa w profesjonalnych warsztatach stacjonarnych nie musi Was ograniczać! Warto zainteresować się warsztatami online lub filmikami na YouTubie, które pomogą Wam zacząć tę piękną przygodę z kaligrafią. Bardzo ważna jest zwykła zapalniczka. Możecie zastanawiać się: „po co zapalniczka podczas kaligrafii?”. Zapalniczka ma posłużyć podczas przygotowania stalówki do kaligrafii do pisania. Warto dodać, że każda dobra stalówka pokrywana jest przez producenta specjalną preparatem, który ma na celu chronić stalówkę przed rdzewieniem. Dzięki opalaniu końcówki, która jest natłuszczona i gromadzi na sobie atrament w postaci kropli, otrzymasz właściwy rozkład atramentu i odtłuszczenie stalówki. Jeśli ogień nie jest Twoim przyjacielem, to przygotuj się na szorowanie stalówki pastą do zębów czy detergentem lub kilkukrotne wbicie w ziemniaka.   

About Jagna Ariadna